Antalya'da Mayıs Turist Sayıları Açıklandı

Antalya'da Mayıs Turist Sayıları Açıklandı

  • JKR Transfer | Antalya Havalimanı Transfer tarafından
  • 8 Haziran 2017 günü yazılmıştır.

Antalya'da Mayıs 2017 turist sayıları açıklandı. Rakamlar yüksek gibi gözükse de tatmin edici değil...


2017 yılının İlk 5 aylık sürecinde Antalya 2 Milyon Turiste ev sahipliği yaptı. Bu sayının 1 Milyon kişisi ise Mayıs ayında geldi. Sezon ile ilgili bir öngörü sağlayabilmek için Mayıs ayı verileri herkes için önemliydi. 2016 yılına göre yapılan ölçümler de 2017 yılında ki turist sayısı %65 arttı. Buda geçen seneye göre 417 Bin kişi daha fazla gelmiş anlamına geliyor. Fakat bu rakamları 2014 ve 2015 yılları ile kıyaslayacak olursak Mayıs 2017 verileri düşük kalıyor. 2015 yılının aynı ayına göre %27, 2014 yılının aynı ayına göre ise %20 geriden geliyor. Hal böyle iken Antalya Havaalanı Transfer firmaları ve Seyahat acentalarında endişeleri devam ediyor.Özellikle Antalya'daki turist açığının Ruslar tarafından kapatılacağı düşünülse de rakamlar beklenen gibi olmadı. Uzmanların görüşlerine göre rakamlar 2016'nın üstüne çıkacak fakat 2014 ve 2015 yıllarının yakalanması mümkün olmayacak. Özellikle Almanya,Fransa gibi ülkeler ile yaşanan siyasi krizler turist sayısının gerilemesine neden oldu. Buda aşağıdaki tablolarda açıkca ortaya konulabiliyor.

Özellikle Avrupa ülkelerindeki turist sayısı neredeyse durma noktasına geldi. Bunun yanı sıra Rus Turistleri ülkeye çekmek isteyen acenta ve yatırımcılar daha önce hiç uygulanmamış bir fiyat politikasına gittiler. Mayıs ayı içerisinde yapılan rezervasyonlarda 3 yıldızlı bir otelde konaklama ve uçak dahil 174 dolar gibi komik rakamlardan satışlar yapıldı. Durum böyle olunca kar marjları düşen işletmecilerinde daha fazla dayanma gücü kalmayacak.

Aşağıdaki tabloda Antalya Valiliği tarafından açıklanan Mayıs 2017 ayında gelen turistlerin sayısını ve milliyetlerine göre dağılımını daha net bir şekilde görebilirsiniz....